Урок 51
Тема:
Звуки
мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки
Мета: ознайомити
учнів із предметом вивчення таких розділів науки про мову, як фонетика і
графіка; поглибити знання про звуки мови, про поділ їх на голосні й приголосні;
формувати вміння передавати слова фонетичною транскрипцією, розвивати
фонематичний слух, увагу, пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: Підручник,
комп’ютер, слайдова презентація
Методи і
прийоми: фронтальна
бесіда, робота у групах, колективна робота, інтерактивні методи, аудіо
записи шуму лісу та джмеля.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок.
- Чим ми будемо займатись на уроці, я скажу пізніше, а
зараз давайте створимо девіз нашого уроку. (СЛАЙД №1)
Ми сьогодні будемо мислити й
міркувати (малюю голову чоловічка)
Дивитись й спостерігати (малюю
очі),
слухати й прислухатись (малюю
вушка),
говорити й
сперечатись (малюю ротика),
писати й малювати, (малюю руки
).
танцювати й стрибати (домальовую
ноги).
·
Ось такий вийшов у нас гарний чоловічок. Вам він подобається?
·
Як ви гадаєте, який у нього настрій?
- Я хочу, щоб і в нас сьогодні теж
був такий настрій. Посміхніться один одному.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ШКОЛЯРІВ.
·
Сьогодні ми почнемо
вивчення нової теми і поглибимо наші
знання з рідної мови. Запишіть тему уроку.(СЛАЙД №2)
«Звуки мови і звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки»
(СЛАЙД№3)
3.Робота в групах (СЛАЙД №4)
Діти! Для плідної співпраці ми розділимося на три групи і ознайомитися із
правилами роботи в них.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
УЧНІВ.
·
Чи можна почути
світ? ( звичайно)
·
Скільки звуків
навколо? (безліч)
·
Що таке звук у природі? (коливання повітря).
1.
Робота над артикуляцією:
зобразити звуки, за допомогою яких можна передати: (СЛАЙД№ 5)
1 група -
політ джмеля: ж-ж-дж..
2 група - шум
лісу: ш-ш-ш-с-с-у-у-ч-ч..
3 група - квакання жаби
А тепер
прослухаємо ці звуки у запису,
спробуємо розпізнати їх та інші звуки, й відтворити.
- Які звуки ви чули,
слухаючи аудіозапис?
2. Інтерактивна вправа «МОЗКОВИЙ
ШТУРМ».
1) Як ви
вважаєте, для чого нам потрібні звуки?
2) У чому
полягає відмінність між звуком та буквою? (звуки ми чуємо і вимовляємо, букви –
бачимо і пишемо)
3) Чим людина почала користуватися раніше - звуками чи буквами?
4) Як утворюються звуки людського мовлення?
3. Розгляд СЛАЙДУ № 6(Органи людини, що беруть участь в
утворенні звуків мови)
4. Робота за підручником. Скористаємось
стор. 98 підручника – Запам’ятаймо!
- Самостійно
прочитайте правило на стор.98 підручника та дайте відповіді на питання.
- Скільки
звуків в українській мові? (38)
- Які бувають
звуки? (голосні та приголосні)
- Скільки їх? (6
голосних, 32-приголосні)
- Яка між ними
різниця? (голосні вимовляються тільки голосом, а приголосні – за
допомогою голосу і шуму, або тільки шуму)
Який
висновок ми зробимо, що ж таке
звук? (СЛАЙД №7)
·
Як ми записуємо
звуки, щоб відрізнити їх від букв? (у квадратних дужках фонетичною
транскрипцією).
·
А як називається
розділ мовознавчої науки, у якому вивчають звуки мови? (ФОНЕТИКА (від. грец. phonetikos
– звуковий, голосовий - розділ науки про
мову, який вивчає звуки мовлення) (СЛАЙД №8)
5. Знайомство з графікою,
орфографією, орфоепією.
Діти, ми з
вами з’ясували, що вивчає фонетика. Але ж
фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями
мовознавства. Однак, особливо тісно пов’язані три розділи науки про мову, які
встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному
і писемному мовленні. А які це розділи мови , спробуйте дізнатися, виконавши
різні завдання (СЛАЙД №9):
1 група – розв’яже ребус і дізнається, яке слово зашифровано.
2 групі потрібно пригадати алфавіт, та підставити замість
цифр букви, які їм відповідають за порядком.
А 3 група за першими буквами назв предметів, що на малюнках, теж побудує
слово.
ОТЖЕ (СЛАЙД №10):
Графіка - наука про знаки письма, співвідношення між буквами і звуками.
Орфографія – це розділ мовознавства, що
встановлює і вивчає загальноприйняті правила передачі слів на письмі.
Орфоепія - це розділ мовознавства, що вивчає нормативну
літературну вимову, виробляє вимовні рекомендації.
6.Тренувальні вправи
·
(СЛАЙД № 11) Методом «ланцюжок» вимовити слова. Якими
звуками різняться слова кожної пари?
·
Вибірковий диктант.
(СЛАЙД№12) Виписати парами
слова, які відрізняються одним звуком або кількома звуками. Назвати ці
звуки. Які це звуки – голосні чи
приголосні? У чому полягає відмінність між голосними та приголосними звуками?
Чи вплинула заміна звуку на значення слова? У яких словах звуки не лише
змінено, а й переставлено місцями? Які це звуки?
7. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. (СЛАЙДИ №13-14)
8. 1) Проблемне питання. (СЛАЙД№15)
Чи всяке поєднання звуків, утворених мовним апаратом
людини, є словом? (Очікуваний
результат: Ні, наприклад ЛАШКО – не
слово, а набір звуків, якщо ж ці звуки перемістити й поставити в іншій
послідовності отримаємо – ШКОЛА, отже, звуки-фонеми служать, передусім,
будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд – слів. Ізольовано
вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють слова.
2) Групова гра «Архітектор» (СЛАЙД № 16)
- Побудуйте з кожної пропонованої купки цеглинок
фонем два (або й три) слова.
Спікер кожної
групи зачитує слова – інші записують у зошит.
2) (Робота у
групах) Виписати слова:(Слайд
№17)
V. Підведення підсумків.
Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної
системи знань:
1. Вправа «Незакінчене речення» (Слайд
№18)
1. Наука, яка вивчає
звуки мови, називається... (Фонетика)
2. В українській мові є … (38) звуків
2. В українській мові є … (38) звуків
3. Усі звуки поділяються на ...(голосні та
приголосні)
4. Голосні утворюються за допомогою… (голосу)
4. Голосні утворюються за допомогою… (голосу)
5. Голосних у нашій
мові ….. (6)
6. Приголосні складаються з… (голосу й шуму або тільки
шуму)
7. Їх у мові ….
(32)
8. Звуки ми… (чуємо), а
букви … (пишемо)
2.
«Мікрофон»
·
Що нового дізналися
на уроці?
·
Що для вас було
найцікавішим?
·
Що для вас
виявилося найскладнішим?
·
Над чим, на вашу
думку, варто ще попрацювати?
3.Оцініть свою роботу та роботу своєї групи (у кожного на парті –
смайлики)
ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО
|
ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ
|
ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО
|
МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ
|
VІІ. Домашнє завдання:
·
Вивчити теоретичний
матеріал підручника, стор 97-98 §23
·
Завдання на вибір:
Виконати вправу 215 (7- 9 балів)
Вправа 217 (4-6 балів), Вправи 215, 217 (10-12
балів)
Немає коментарів:
Дописати коментар